ANNEXUS

 

ANNEXUS

 

Wystawa zrealizowana w ramach 3 ogólnopolskiej konferencji Aneksy Kultury w Galerii ASP
(pl. J. Matejki 13, Kraków)

 

Stanislava Danylenko | Wizualizacja dźwięku

 

 

 

 

 

 

Stanislava Danylenko, lic. |absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (studia w latach 2019-2021) oraz Hochschule für Gestaltung, Offenbach ( ERASMUS), Fine Art (w latach 2021 –2022)

 

 

 

Zuzanna Dolega | Czuły czytnik rzeczywistości

 

 

 

 

 

 

Zuzanna Seweryna Dolega, dr | ur. w 1990 roku w Gdyni, gdzie mieszka i tworzy w dziedzinie sztuk wizualnych. Zajmuje się pirografią, rysunkiem, kolażem, instalacjami artystycznymi, tkaniną, miniaturami i projekcjami analogowymi. Absolwentka, doktora i asystentka w Pracowni Rysunku Studyjnego i Pracowni Rysunku Koncepcyjnego, wykładowczyni na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Prowadzi również zajęcia na podyplomowych studiach Arteterapii w Gdańsku. Od 2012 roku specjalizuje się (jako jedna z nielicznych w kraju) w technice pirografii, którą łączy zawsze ze sztuką papieru, tkaniną artystyczną, instalacjami typu site specific dla miejsca i ludzi, wykorzystującymi światło i grę cieni. Tworzy również monumentalne instalacje-wycinanki i kolaże. W poszukiwaniach twórczych zajmują ją także zagadnienia z dziedzin takich jak neuroestetyka i synestezja w sztuce. Laureatka stypendiów i nagród (między innymi Nagrody Miasta Gdańsk dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2020). Uczestniczka wielu wystaw i projektów artystyczno-badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jej prace były prezentowane i znajdują się w kolekcjach między innymi w: Polsce, Niemczech, Danii, Macedonii, Turcji, Tunezji, Japonii, Chinach, Australii, Argentynie, Ekwadorze.

 

 

Aleksandra Gajzler-Baranowska | Architektura Wrocławia w pudełkach

 

 

 

 

 

 

Aleksandra Gajzler-Baranowska, dr | Od 2010 r. zatrudniona na wrocławskiej ASP. W 2020 r. uzyskała stopień doktora sztuki na podstawie rozprawy pt. „Interaktywne obiekty w przestrzeni użyteczności publicznej jako medium w komunikacji ze współczesnym użytkownikiem. Autorskie projekty badawcze”. Członek grupy projektowej OM-Lab (Laboratorium Obiektów Multimedialnych). Organizatorka międzynarodowych warsztatów projektowych. Stypendystka programu Młoda Polska z 2015 r. Laureatka wielu konkursów na projekty wystaw czasowych i stałych, m.in.: „Solidarność Norwesko-Polska”, wystawa stała dla Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Zafascynowana zjawiskiem interaktywności w sztuce i projektowaniu.

Dawid Królicki | Ożywienie / cykl Rekonstrukcje

 

 

 

 

Dawid Królicki, mgr | Urodzony w 1994 w Krośnie, gdzie ukończył Liceum Plastyczne. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pracę magisterską zrealizował pod kierunkiem prof. dr hab. Bogusza Salwińskiego. Praca dyplomowa została nagrodzona medalem im. Jerzego Bandury za wyróżniający się dyplom oraz zaprezentowana na corocznej wystawie najlepszych dyplomów ASP 2019 w Pałacu Sztuki.  Od 2019 zatrudniony na stanowisku asystenta w 2 Pracowni Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz, dodatkowo prowadzi zajęcia z przedmiotu Rzeźba na studiach niestacjonarnych. Bierze udział w wystawach i sympozjach. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem oraz sztuką tatuażu.

 

 

 

Patrycja Ochman, Paulina Ochman | Przestrzeń responsywna

 

 

 

 

 

Patrycja Ochman, dr | absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 2008 r. pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie w Pracowni metodologii Projektowania, od 2014 asystent w Pracowni Projektowania Przestrzeni Ekspozycyjnych. W 2017 uzyskanie stopnia doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki projektowe. Zajmuje się projektowaniem przestrzeni, tworząc multidyscyplinarne projekty wnętrz, mebli, instalacji interaktywnych, bierze udział w wystawach krajowych i zagranicznych (m.in.: The VIII Tashkent International Biennale of Contemporary Art w Uzbekistanie / 2018, Archinside International Exhibition of Architecture Design, Interior Design and Applied Art w Salonikach w Grecji / 2018, Łódź Design Festival 2018). Pisze i publikuje teksty o przestrzeni, projektowaniu i procesach projektowych prowadząc badania nad relacjami, jakie zachodzą na płaszczyźnie człowiek – przestrzeń, szukając interdyscyplinarnych powiązań między sztuką, projektowaniem i literaturą. Laureatka pierwszego miejsca w konkursie XV Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019 (Konkurs B: Seminarium) za wykład i film pt. „Miasto/rzeka: update”

Paulina Ochman, mgr | Absolwentka wydziału architektury wnętrz na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aktywnie działa w zawodzie, projektując wnętrza, zarówno prywatne jak i publiczne. Zajmuje się edukacją, realizuje swoją pasję poprzez prowadzenie zajęć z podstaw projektowania w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. Prowadzi zajęcia artystyczne dla młodzieży w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika. Mimo że nie potrafi rysować, to nie wyobraża sobie życia bez rysowania, dlatego zawsze ma przy sobie szkicownik. Pasjonuje się fotografią tradycyjną.

 

 

 

Bożena Błażewicz, Magdalena Pińczyńska

Studenci I roku Pracowni Podstaw Projektowania: Martyna Bać, Martyna Bielak, Gabriela Błażejczyk, Karolina Fornal, Katarzyna Gubała, Nina Herzyk, Jarosław Ibek, Aleksandra Jawdyńska, Hanna Kasprzycka, Ariel Mohr, Łukasz Pilecka, Julia Tłuczek, Paulina Kawecka, Sofija Krasnovyd, Natalia Kucharska, Hanna Liptak, Katarzyna Łukasik, Klaudia Nowak, Maria Przybyła, Anastazja Wensierska, Zuzanna Witkowska, Bożena Cebulska, Patrycja Dorczak, Magdalena Gancarczyk, Magdalena Klusek, Paulina Markowicz, Bartłomiej Mochnacki, Otylia Mysona, Anna Olak, Magdalena Partyka, Klaudia Piwowarczyk, Alina Popytak, Jakub Skrzypek, Gabriela Stańczyk

Trans-Formacja

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Pińczyńska | dr hab., prof ucz., projektantka, wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, grafiką, a także działaniami eksperymentalnymi na pograniczu sztuki i designu. Ma na swoim koncie liczne wystawy w kraju i za granicą.

Bożena Błażewicz, mgr | Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizowany w III pracowni projektowania architektury wnętrz pod kierunkiem prof. Andrzeja Głowackiego w roku 1997. Obecnie w trakcie przewodu doktorskiego. Od roku 2016 do 2019 pracowała jako pracownik naukowo dydaktyczny w V Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz. Od roku 2019 pracownik naukowo dydaktyczny w Pracowni Podstaw Projektowania.  Architekt wnętrz i projektantka, autorka kilkudziesięciu wnętrz użyteczności publicznej, wnętrz prywatnych i wnętrz sztuki użytkowej. Ceni szczegół. Współpracuje z rzemieślnikami oraz artystami innych dziedzin sztuki.  W swojej pracy badawczej poszukuje „polskiego stylu” w architekturze, interesuje się wpływem tradycji i tożsamości na współczesną sztukę. Interesuje ją „społeczno – obywatelski” oraz ludyczny aspekt tworzenia sztuki i architektury. W projektowanych wnętrzach poszukuje „genius loci”, starając się odkrywać ich tajemnicę, a za najbardziej fascynujący uważa etap odczytywania zapisanych w nich historii. Pozostaje scenografem dla zdarzeń, których głównym reżyserem oraz aktorem pozostaje użytkownik projektowanej przestrzeni.

 

Łukasz Skwara | Nierealna lalka

 

 

 

 

Łukasz Skwara | absolwent Informatyki Stosowanej na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Grafiki Komputerowej na Politechnice Krakowskiej, autor instalacji interaktywnych i wizualnych.

 

 

Rafał Szrajber | Parowe Szczeliny

 

 

 

 

 

Rafał Szrajber | prof ucz. na Wydziale Sztuk Projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Instytucie Informatyki Politechniki Łódzkiej. Architekt, projektant oraz badacz przestrzeni i światów wirtualnych. Współtwórca pojęcia równowagi informacyjnej w prezentacji dzieł sztuki i architektury w nowych mediach oraz teorii warstw nowoczesności. Autor opracowania kategoryzacji struktury narracyjnej dla środowisk wirtualnych oraz procesu wirtualnej rekonstrukcji dziedzictwa. Współtwórca rozwiązania patentowego Usłyszeć obraz – systemu do prezentacji dzieł sztuki za pomocą dźwięku. Twórca projektu SteamRift – środowiska wirtualnego bazującego na dziedzictwie kulturowym prezentowanego w ramach Best of Poland na Digital Cultures 2020.

 

 

 

Elżbieta Pakuła-Kwak, Joanna Łapińska

Studenci I Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz: Liliana Alrae, Małgorzata Faber, Natalia Hudzik, Monika Kenig, Tatiana Kokot, Anita Nowak, Weronika Środa, Karolina Wasiluk, Daria Wyrębska

Przenikania: natura || architektura || sztuka. Razem, a jednak osobno

 

 

 

 

 

 

 

Elżbieta Pakuła-Kwak | prof. dr hab., architekt wnętrz, prowadzi I Pracownię Projektowania Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projektuje wnętrza użyteczności publicznej, wnętrza mieszkalne, meble i elementy wyposażenia wnętrz. W pracy naukowej bada intertekstualne aspekty interpretowania i modelowania przestrzeni architektonicznej.

Joanna Łapińska, dr | architekt wnętrz, doktor sztuki, adiunkt na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projektuje wnętrza prywatne, wnętrza użyteczności publicznej oraz elementy wyposażenia wnętrz. Bada zawiłe relacje, które występują między pozornie niezwiązanymi ze sobą dziedzinami i niematerialnymi wartościami prawdziwej przestrzeni. W badaniach i procesie projektowania wykorzystuje wiedzę z różnych dyscyplin. Bierze udział w badaniach naukowych. Wspólnie z prof. Elżbietą Pakułą-Kwak prowadzi projekt badawczy „Przestrzenie sztuki – przenikania. Intertekstualne działania twórcze w przestrzeni architektonicznej”.